0

آشنایی با فرایند تزریق پلاستیک

دسته بندی ها : تزریق پلاستیک, چاپ سه بعدی 30 نوامبر 2020 3dthings 648 بازدید

آشنایی با فرایند تزریق پلاستیک

فرایند تزریق پلاستیک روشی است برای بدست آوردن محصولات  با تزریق مواد پلاستیکی مذاب به قالب که با ایجاد گرما در قالب و سپس خنک سازی و جامد سازی آن به دست می آید.

این روش برای تولید انبوه محصولات با اشکال پیچیده مناسب است.روند شکل گیری تزریق همانطور که در زیر نشان داده شده است به 6 مرحله اصلی تقسیم می شود.

آشنایی با فرایند تزریق پلاستیک 2

فرآیند همانطور که در بالا نشان داده شده است پیش می رود و می توان محصولات را با تکرار چرخه به طور متوالی تولید کرد.

 

دستگاه تزریق پلاستیک

دستگاه تزریق پلاستیک به 2 واحد تقسیم می شود یعنی یک واحد گیره و یک واحد تزریق.

عملکرد گیره ، باز و بسته کردن قالب و بیرون انداختن محصولات است. 2 نوع روش بستن وجود دارد ، یعنی نوع ضامن نشان داده شده در شکل زیر و نوع مستقیم هیدرولیکی که در آن قالب مستقیماً با یک سیلندر هیدرولیکی باز و بسته می شود.

عملکرد واحد تزریق ، ذوب پلاستیک توسط گرما و سپس تزریق پلاستیک مذاب شده به قالب است.

پیچ برای حرکت دادن  پلاستیک ذوب شده  از قیف و تجمع پلاستیک مذاب در جلوی پیچ  چرخانده می شود. پس از جمع شدن مقدار مورد نیاز پلاستیک مذاب ، فرآیند تزریق شروع  می شود.

در حالی که پلاستیک مذاب در قالب جریان دارد ، دستگاه سرعت حرکت پیچ یا سرعت تزریق را کنترل می کند. از طرف دیگر ، پس از پر کردن حفره های پلاستیک مذاب ، فشار سیال ساکن را کنترل می کند.

موقعیت تغییر از کنترل سرعت به کنترل فشار در نقطه ای تنظیم می شود که موقعیت پیچ یا فشار تزریق به یک مقدار ثابت مشخص برسد.

پیشنهاد مطالعه :
چاپ سه بعدی در موبایل (8  برنامه‌ی کاربردی )

آشنایی با فرایند تزریق پلاستیک 3

قالب تزریق پلاستیک

قالب یک بلوک فلزی توخالی است که پلاستیک مذاب  به آن تزریق می شود. سوراخهای زیادی برای کنترل دما با استفاده از آب گرم ، روغن یا بخار در بلوک ایجاد شده است.(اگرچه آنها در شکل زیر نشان داده نشده است)

پلاستیک مذاب از طریق یک اسپور( spur ) به داخل قالب ریخته و از طریق راهگاهها حفره ها را پر می کند. سپس ، قالب پس از فرآیند خنک سازی باز می شود و پین پران دستگاه قالب گیری تزریقی ، ورق پران قالب را برای بیرون ریختن بیشتر قالب ها تحت فشار قرار می دهد.

آشنایی با فرایند تزریق پلاستیک 4

قالبگیری تزریق پلاستیک

یک قالب شامل یک اسپور برای حرکت رزین مذاب ، یک راهگاه برای هدایت آن به حفره ها(کویتی) و فضای قالب است. از آنجا که بدست آوردن فقط یک قطعه با یک شلیک بسیار ناکارآمد است ، معمولاً قالب به گونه ای طراحی می شود که چندین حفره(کویتی) به یک راهگاه متصل شود تا  یک شات چند قطعه ساخته شوند.

اگر در این حالت طول دونده به هر حفره متفاوت باشد ، ممکن است حفره ها به طور همزمان پر نشوند ، بنابراین ابعاد ، شکل ظاهری یا خصوصیات قالب بندی ها اغلب حفره به حفره متفاوت است. بنابراین دونده معمولاً طوری طراحی می شود که از دریچه تا هر حفره طول یکسانی داشته باشد.

آشنایی با فرایند تزریق پلاستیک 5

شرایط تزریق پلاستیک

شرایط قالب گیری به معنای دمای سیلندر ، سرعت تزریق ، دمای قالب و غیره است که برای بدست آوردن قالب های مورد نیاز در دستگاه قالب گیری تنظیم می شود و تعداد ترکیبات شرایط بیشمار است. بسته به شرایط انتخاب شده ، شکل ظاهری ، ابعاد و خصوصیات مکانیکی محصولات قالب ریزی شده به میزان قابل توجهی تغییر می کند.

پیشنهاد مطالعه :
افزایش استحکام تیتانیوم با افزودن مس در چاپ سه بعدی

بنابراین ، برای انتخاب مناسب ترین شرایط قالب ریزی و سازه ، به فناوری و تجربه خوبی نیاز است.

 

حسین اسماعیلی
3dthings

علاقم به رشته مکانیک باعث شد نرم افزار های سه بعدی زیادی یاد بگیرم از اون طرف خلا که در حوزه مهندسی پزشکی وجود داشت رو فقط یک مهندس مکانیک میتونست پر کنه از بچگی هم علاقمند به طراحی بودم و از طرف دیگه با چاپگر سه بعدی آشنایی کامل دارم و تونستم با تمامی تکنولوژی های پرینتر 3 بعدی کار کنم

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :
    0