0

مدل های آناتومی چاپ سه بعدی  مسیر جراحی را تغییر می دهند

دسته بندی ها : چاپ سه بعدی, مدلسازی پزشکی 7 نوامبر 2020 3dthings 878 بازدید

مدل های آناتومی چاپ سه بعدی  مسیر جراحی را تغییر می دهند

 

مدل آناتومی چاپ سه بعدی

مدل های آناتومی چاپ سه بعدی مسیر جراحی را تغییر می دهند

 

 

—-در بخش پزشکی ، فناوری های تولید افزودنی تأثیر بیشتری بر نتایج درمان بیماران نسبت به گذشته دارند.

 

به عنوان مثال ، به لطف  فناوری تولید افزایشی  در حین مدل سازی و ساخت ، می توان از آنها برای ایجاد تجهیزات پزشکی سفارشی استفاده کرد. برخی از مواردی که چاپ سه بعدی در صنعت پزشکی کاربرد داشته است می توان به پروتز ، ارتز ، ایمپلنت اشاره کرد . به تازگی  چاپ سه بعدی به ساخت مدل های آناتومی نیز ورود کرده است.

در واقع ، برنامه ریزی و تمرین جراحی قبل از عمل یک مرحله حیاتی در هر مسیر درمانی است و بسیاری از کارشناسان بر این باورند که چاپ سه بعدی به یک مرحله طبیعی در برنامه روزانه پزشکان هنگام ارزیابی گزینه های مختلف درمانی تبدیل می شود.

کمپانی استراتاسیس ، اخیراً برخی از پروژه های مشتریان خود را در مورد این برنامه ها نشان داده است. در واقع ، این شرکت اظهار داشت که 1 سال پس از راه اندازی چاپگر سه بعدی مخصوص آناتومی خود ، این سیستم را با موفقیت در موسسات مراقبت های بهداشتی و ارائه دهندگان خدمات پزشکی در سراسر جهان فروخته و نصب کرده است و رشد پیش رو در این بخش را نشان می دهد.

امروز ، این شرکت نشان می دهد که بسیاری از موسسات و ارائه دهندگان خدمات برای کمک به بهبود مراقبت از بیمار و تسریع در نوآوری پزشکی ، روی سیستم جدید سرمایه گذاری کرده اند.

این طرح ها از احساس واقعی ، واکنش پذیری و بیومکانیک آناتومی انسان تقلید می کنند. علاوه بر این ، مدل ها می توانند مانند بافت واقعی انسان سوراخ ، بخیه ، برش داده و از نظر فیزیکی دستکاری شوند.

پیشنهاد مطالعه :
چاپ سه بعدی در موبایل (8  برنامه‌ی کاربردی )

 

نمونه مدل آناتومی

برنامه ریزی جراحی با استفاده از مدل تشریحی چاپ سه بعدی

به عنوان مثال ، بیمارستان کودکان سیاتل با استفاده از چاپگر 3 بعدی داخلی مواردی مانند مجاری تنفسی ، کبد و قلب را چاپ سه بعدی می کند تا به روش موثرتری برای جراحی آماده شود.

سس فریدمن می گوید:

“اولین چاپ 3 بعدی با استفاده از مواد TissueMatrix برای درک مطلوبیت مطلوب لوله تراکیوستومی سفارشی نقش مهمی داشتند ، من معتقدم با ساختن مدلهایی به موازات مسیر مراقبت از بیمار ، واقعاً می توانیم در درمان تفاوت ایجاد کنیم.

اکنون در یک برنامه سیستمی با نام Custom Care Care درگیر شده ایم ، تردیدی نداریم که این فناوری جدید به ما کمک می کند تا بهترین مراقبت های ممکن را برای بیماران و خانواده های خود ارائه دهیم. “

در یک مورد دیگر ، دکتر ردموند بورک ، رئیس جراحی قلب و عروق و مدیر مشترک برنامه قلب ، توضیح داد که این بخش مهمی از برنامه ریزی جراحی است: “این بسیار ارزشمند است که بتوانید یک مدل را برش دهید تا کاملاً واضح باشد. چشم انداز آنچه در اتاق عمل خواهیم دید. ما اعتقاد داریم که این پیشرفت قابل توجهی است که به ما امکان می دهد از آسیب بیماران تحت عمل جراحی پیچیده قلب بکاهیم. ” وی افزود که این فناوری راه های كاملاً جدیدی را در زمینه آموزش و مراقبت از بیمار باز می كند.

به طور معمول ، جراحان فقط قبل از رفتن به اتاق عمل به داده های CT یا MRI دسترسی دارند. بنابراین ، چاپ سه بعدی می تواند در موارد پیچیده ای که پزشکان هر روز مشاهده می کنند ، انقلابی ایجاد کند. نه تنها این ، بلکه این فناوری همچنین قادر به صرفه جویی در وقت و کارایی است.

حسین اسماعیلی
3dthings

علاقم به رشته مکانیک باعث شد نرم افزار های سه بعدی زیادی یاد بگیرم از اون طرف خلا که در حوزه مهندسی پزشکی وجود داشت رو فقط یک مهندس مکانیک میتونست پر کنه از بچگی هم علاقمند به طراحی بودم و از طرف دیگه با چاپگر سه بعدی آشنایی کامل دارم و تونستم با تمامی تکنولوژی های پرینتر 3 بعدی کار کنم

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :
    0