0

نحوه استفاده از چاپ سه بعدی برای تزریق پلاستیک

دسته بندی ها : تزریق پلاستیک, چاپ سه بعدی 2 دسامبر 2020 3dthings 630 بازدید

نحوه استفاده از چاپ سه بعدی برای تزریق پلاستیک و ساخت یک قالب تزریق با چاپگر 3 بعدی

امروزه اکثر محصولات پلاستیکی در جهان با قالب تزریق تولید می شوند. با این حال ، ساخت قالب می تواند بسیار گران و وقت گیر باشد. خوشبختانه قالب های تزریق پلاستیک همیشه نیازی به تراشکاری فلز ندارند – می توانند با استفاده از چاپگر سه بعدی ساخته شوند

 

نحوه استفاده از چاپ سه بعدی برای تزریق پلاستیک 2

 

چاپ سه بعدی استریولیتوگرافی (SLA) جایگزینی مقرون به صرفه برای ماشینکاری قالب های آلومینیوم فراهم می کند. قطعات SLA کاملاً جامد و ایزوتروپ هستند ، بدین معنی که می توانند فشار قالب تزریق با حجم کم را تحمل کنند.

با استفاده از پرینترهای سه بعدی رومیزی ، مواد چاپ سه بعدی مقاوم در برابر دما و دستگاه های قالب گیری تزریقی ، می توان قالب های تزریق چاپی سه بعدی را برای تولید نمونه های اولیه کاربردی و قطعات کوچک  ایجاد کرد. برای تولید با حجم کم (تقریباً 10-100 قطعه) ، قالب های تزریق چاپ سه بعدی در مقایسه با قالب های گران قیمت فلزی ، در وقت و هزینه صرفه جویی می کنند. آنها همچنین یک رویکرد ساخت چابک تر را فراهم می کنند ، به مهندسان و طراحان اجازه می دهد قالب تزریق را نمونه اولیه و تنظیمات قالب را آزمایش کنند یا قالب ها را به راحتی اصلاح کنند و با زمان و هزینه کم روند اولیه تولید طرح های خود را ادامه دهند.

چاپگرهای سه بعدی استریولیتوگرافی SLA با استفاده از رزین با دمای بالا می توانند قطعات کاملاً صاف  تولید کنند که می توانند دما و فشار قالب تزریق رومیزی را تحمل کنند. قطعات سه بعدی تولید شده توسط SLA از نظر شیمیایی به هم پیوند خورده اند که کاملاً متراکم و ایزوتروپ هستند و قالبها عملکرد با کیفیتی که با هیچ فرایند چاپ سه بعدی رومیزی امکان پذیر نیست تولید می کنند.

پیشنهاد مطالعه :
نمونه‌سازی ۳ بعدی چیست ؟ توضیح ساده

 

 

تجربه ساخت قالب با پرینتر سه بعدی

در این دستورالعمل ، فرایند آزمایشی را که برای آزمایش قالب تزریق با فشار کم  با استفاده از قالب های چاپ شده (پرینت سه بعدی) طراحی کرده ام ، مستند می کنم.

شما باید بتوانید هر آنچه برای اجرای این پروژه در اطراف خانه خود نیاز دارید را پیدا کنید:

-طراحی مدل سه بعدی

نحوه استفاده از چاپ سه بعدی برای تزریق پلاستیک 3

چاپگر سه بعدی با کیفیت بالا

نحوه استفاده از چاپ سه بعدی برای تزریق پلاستیک 4

نحوه استفاده از چاپ سه بعدی برای تزریق پلاستیک 5

-یک دستگاه تزریق پلاستیک رومیزی

نحوه استفاده از چاپ سه بعدی برای تزریق پلاستیک 6

– یک مشت گرانول پلاستیکی

دستگاه تزریق پلاستیک رومیزی من فقط قادر است هر بار حدود 7 گرم پلاستیک مذاب را تزریق کند.

من یک فایل stl از قطعات قالب خود را ذخیره می کنم و آنها را برای چاپ سه بعدی از طریق چاپگر سه بعدی که دارم  با وضوح بالا قرار می دهم. قسمت بیرونی قالب آکریلیک فتوپلیمر است.

من هیجان زده شدم و عجله داشتم تا روند کار را امتحان کنم ، بنابراین مقداری گرانول از سلولز استات را که داشتم برای قالبگیری آماده کردم.

بعد از حدود 20 بار  تزریق ، قالب من نشانه های کمی از تنش  را نشان می دهد اما بسیار کمتر از آنچه پیش بینی می کردم.
بیشتر دفرمگی در اطراف منطقه ای بود که نازل من مستقیماً روی قالب چاپ شده فشار می داد.به نظر می رسد اگر بتوانم قالب های چاپ شده سه بعدی خود را در قالب قالب آلومینیومی جا دهم ، قاب قالب به جذب فشار بشکه و افزایش بیشتر عمر قالب کمک می کند.

حسین اسماعیلی
3dthings

علاقم به رشته مکانیک باعث شد نرم افزار های سه بعدی زیادی یاد بگیرم از اون طرف خلا که در حوزه مهندسی پزشکی وجود داشت رو فقط یک مهندس مکانیک میتونست پر کنه از بچگی هم علاقمند به طراحی بودم و از طرف دیگه با چاپگر سه بعدی آشنایی کامل دارم و تونستم با تمامی تکنولوژی های پرینتر 3 بعدی کار کنم

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :
    0