0

آموزش چاپ سه بعدی با ZBrush: تهیه مجسمه های سه بعدی برای چاپ سه بعدی

دسته بندی ها : آموزش چاپ 3 بعدی 22 ژانویه 2020 3dthings 1694 بازدید

آموزش چاپ 3 بعدی با ZBrush: تهیه مجسمه های سه بعدی برای چاپ سه بعدی

آموزش چاپ سه بعدی با ZBrush -محبوب ترین و قدرتمندترین نرم افزار مجسمه سازی دیجیتال در جهان است. به همین دلیل این برنامه عمدتا برای طراحی مجسمه ها ، پیکرها ، شخصیت های بازی یا هر نوع طراحی دیگر که به شکل مجود زنده نیاز دارد استفاده می شود. برخی از کاربران برای تبدیل این مدل های سه بعدی به چاپ های سه بعدی مشکل دارند – و این همان جایی است که ما وارد می شویم! در این آموزش دستی به صورت گام به گام به شما نشان خواهیم داد که چگونه می توانید مدل های ZBrush خود را برای چاپ سه بعدی آماده کنید.

بررسی اجمالی آموزش

چاپ سه بعدی مدل ZBrush به طور معمول به سه مرحله نیاز دارد:

مرحله اول: همه چیز با مجسمه سازی کارهای هنری خود با ZBrush و سپس تنظیم آن برای چاپ سه بعدی شروع می شود. این شامل بررسی ضخامت دیواره ، ترکیب و مونتاژ اشیاء به یکدیگر و توخالی کردن مدل (در صورت لزوم) می باشد.

مرحله دوم: پس از انجام بخش مدل سازی ، می توانید طراحی خود را با افزونه Decimation Master که رایگان هم هست! بهینه کنید. این به شما امکان می دهد تا ضمن حفظ سطح بالای جزئیات ، تعداد پلی (poly)  خود را کاهش دهید.

مرحله سوم: آخرین کاری که شما باید انجام دهید اکسپورت (فارسی را پاس بداریم : خارج)  کردن طرح خود به عنوان یک فایل قابل چاپ سه بعدی است. با اکسپورت کننده  چاپ 3 بعدی  شما قادر خواهید بود مدل سه بعدی خود را به عنوان یک پرونده STL ، WRL یا OBJ اکسپورت کنید.

بنابراین اجازه دهید اکنون با جزئیات بیشتری به این موضوع بپردازیم.

مدل سه بعدی در zbrush

مدل سه بعدی در zbrush

 

چاپ سه بعدی مدل سه بعدی ساخته شده با zbrush

چاپ سه بعدی مدل سه بعدی ساخته شده با zbrush

 

مرحله اول: آماده سازی طرح خود برای چاپ سه بعدی

قبل از اینکه بتوانید مدل خود را به درستی چاپ کنید ، باید طراحی خود را آماده کرده و مواردی را در اینجا و آنجا تنظیم کنید.

دستورالعمل مواد: اگر نمی دانید که مدل سه بعدی شما با کدام ماده چاپ می شود ، حتما در مورد قوانین طراحی خاص برای مواد مورد نظر خود اطلاعات بیشتری کسب کنید.

پیشنهاد مطالعه :
اسکچ آپ برای چاپ سه بعدی خیلی خودمانی و مبتدی!(1)

مدل ضد آب: مش سه بعدی شما باید ضد آب باشد. از خودتان این سؤال را بپرسید: اگر من می خواهم آب را داخل مدل خود قرار دهم ، جریان آن بیرون می آمد؟ اگر اینگونه باشد ، باید آن سوراخ ها را پیدا کرده و آنها را ببندید. گاهی اوقات این فرآیند “ایجاد یک مدل منیفولد” نیز خوانده می شود.

ضخامت دیوار: مهم است که مدل شما از حداقل ضخامت دیواره مورد نیاز برای مواد شما بچسبد (درباره حداقل ضخامت دیوار در اینجا بیشتر بدانید). با استفاده از ابزار انتقال و انتقال ZBrush می توانید بررسی کنید که آیا شیء شما با حداقل ضخامت دیوار مطابقت دارد یا خیر.

ترکیب و تو خالی کردن: اگر مدل ZBrush شما از چندین عنصر (SubTools) تشکیل شده است ، می توانید با استفاده از ابزار ادغام ، آنها را در یک مش ترکیب کنید. ، Dynamesh همچنین می تواند به شما در بهبود  طرحتان کمک کند. کاهش تعداد زیرمدل  (SubTools) شما ممکن است به شما در کاهش هزینه های چاپ سه بعدی کمک کند.

بررسی چهار نکته ذکر شده در بالا برای چاپ بسیار مهم است. با این حال ، ما همچنین شما را تشویق به انجام یک بررسی کلی می کنیم. نگاهی به لیست چک لیست آماده سازی پرونده های خود داشته باشید تا اطمینان حاصل کنید که نتیجه دقیقی را که می خواستید دریافت خواهید کرد.

مرحله دوم: طراحی خود را با افزونه Decimation Master بهینه کنید

مدل ZBrush  3 بعدی شما به طور معمول از جزئیات باورنکردنی برخوردار است – و بنابراین حجمش بسیار سنگین است. اگرچه این در هنگام مدل سازی در ZBrush کاملاً خوب است ، وقتی می خواهید فایل خود را برای نرم افزارهای مختلف خروجی بگیرید یا اگر می خواهید آن را به صورت سه بعدی چاپ کنید ، مشکل مشکل ساز می شود.

این جایی است که افزونه Decimation Master  به صورت رایگان  در دسترس است. به طور خلاصه ، این افزونه به شما امکان می دهد تا ضمن حفظ جزئیات با وضوح بالا ، تعداد پلی یک مدل را تا حد زیادی کاهش دهید.

نگران از دست دادن اطلاعات دقیق برای چاپ سه بعدی خود نباشید. چاپگرها به طور معمول به هیچ اطلاعات جزیی کوچکتر از 0.01 میلی متر احتیاج ندارند زیرا به هر حال آنها قادر به چاپ در این سطح از جزئیات نیستند. از افزایش وضوح پرونده به بیش از 0.01 میلیمتر خودداری کنید ، تا مطمئن شوید مثلث هایی که طراحی شما را تشکیل می دهند قابل رویت نیستند. ما در اینجا یک آموزش اختصاصی در مورد وضوح پرونده داریم ، در صورتی که می خواهید در این باره اطلاعات بیشتری کسب کنید.

پیشنهاد مطالعه :
نرم افزار مدل سازی سه بعدی با یادگیری آسان

در تصویر زیر می توانید یک فایل اصلی ZBrush را با تعداد چند برابر 11،000،000 (سمت چپ) و یک مدل سه بعدی بهینه با تعداد چند ضلعی 750000 مشاهده کنید. در حالی که این به طور چشمگیری اندازه پرونده را کاهش می دهد ، سطح جزئیات عملا دست نخورده باقی می ماند.

11،000،000 (سمت چپ) و یک مدل سه بعدی بهینه با تعداد چند ضلعی 750000

11،000،000 (سمت چپ) و یک مدل سه بعدی بهینه با تعداد چند ضلعی 750000

 

مرحله سوم: طرح خود را به عنوان یک فایل قابل چاپ در پرینتر سه بعدی اکسپورت کنید

مرحله آخر قبل از چاپ سه بعدی مدل ZBrush شما توسط افزونه 3D Print Exporter انجام می شود که از قبل در نصب ZBrush 4R7 درج شده است

این افزونه بسیار بصری است و استفاده از آن تنها چند دقیقه طول می کشد.

 • افزونه را باز کنید: با انتخاب مدل ، ZPlugin را باز کرده و “3D Print Exporter” را از فهرست انتخاب کنید.
 • تبدیل اندازه به مقیاس مورد نظر: برای گرفتن اندازه جعبه محدود ZTools روی “به روز رسانی نسبت اندازه” کلیک کنید.
  • واحدهای خود را انتخاب کنید: میلی متر یا اینچ.
  • برای تعیین اندازه چاپ سه بعدی خود یکی از سه لغزنده را تغییر دهید

 

 • انتخاب کنید : انتخاب کنید که آیا می‌خواهید همه SubTools را اکسپورت کنید ، فقط SubTools مرئی یا فقط ناحیه انتخاب‌شده فعلی را اکسپورت کنید .
 • فرمت پرونده را انتخاب کنید: در آخر ، قالب پرونده مورد نظر برای خروجی ، یعنی STL ، OBJ یا WRL را انتخاب کنید. اگر WRL یا OBJ را انتخاب کنید ، مطمئناً می توانید فایلهای بافتی را نیز صادر کنید.

چاپ سه بعدی با ZBrush

حالا که فایل سه بعدی  را دارید ، همه چیز برای چاپگر سه بعدی فرستاده خواهد شد . اگر یک چاپ سه‌بعدی با کیفیت بالا می‌خواهید ، می‌توانید آن را به سادگی در  3dthingsآپلود کنید و فورا ً برای ما ارسال کنید .

آواتار 3dthings
3dthings

علاقم به رشته مکانیک باعث شد نرم افزار های سه بعدی زیادی یاد بگیرم از اون طرف خلا که در حوزه مهندسی پزشکی وجود داشت رو فقط یک مهندس مکانیک میتونست پر کنه از بچگی هم علاقمند به طراحی بودم و از طرف دیگه با چاپگر سه بعدی آشنایی کامل دارم و تونستم با تمامی تکنولوژی های پرینتر 3 بعدی کار کنم

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0